Ο τροχός της γνώσης για την τύχη του περιβάλλοντος

«Ο τροχός της γνώσης για την τύχη του περιβάλλοντος» ήταν ο τίτλος του περιβαλλοντικού προγράμματος που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2019 - 2020.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 30 συνολικά μαθητές από τα τμήματα Α1,Β1 και Β2. Οι συναντήσεις λάμβαναν χώρα κάθε Δευτέρα και Παρασκευή μετά το πέρας των μαθημάτων.

Αρχικά επιχειρήσαμε να εξηγήσουμε και να απλοποιήσουμε διάφορες  περιβαλλοντικές έννοιες, μέσα από ερευνητικές  εργασίες και παρουσιάσεις των παιδιών. Στη συνέχεια είχαμε σκοπό να τις προσαρμόσουμε στα πλαίσια ενός παιχνιδιού γρίφων, όπως είναι ο «Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ». Δυστυχώς όμως το δεύτερο σκέλος του προγράμματος δεν καταφέραμε να το υλοποιήσουμε εξαιτίας της ξαφνικής  αναστολής λειτουργίας των σχολείων λόγω Covid-19.