Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Ζήσε χωρίς εκφοβισμό»

Στις 2 Φεβρουαρίου 2018 οι μαθητές/τριες του πρώτου τμήματος της Α' τάξης του σχολείου μας θα συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ζήσε χωρίς εκφοβισμό» για την πρόληψη και αντιμετώπιση περιστατικών ενδοσχολικού και Διαδικτυακού Εκφοβισμού». Το πρόγραμμα υλοποιείται από το Κέντρο Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού και αποσκοπεί στην πρόληψη και αντιμετώπιση περιστατικών ενδοσχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού, παρέχοντας δωρεάν διαδικτυακές υπηρεσίες συμβουλευτικής και ενημέρωσης τόσο σε παιδιά που επηρεάζονται από το φαινόμενο του εκφοβισμού όσο και σε εκπαιδευτικούς. Οι συμβουλευτικές υπηρεσίες παρέχονται δωρεάν και ανώνυμα με στόχο τη διασφάλιση των προσωπικών δεδομένων και της ιδιωτικότητας των χρηστών.

Συγκεκριμένα, η εκπαίδευση εστιάζει στην ενδυνάμωση των μαθητών μέσα από την καλλιέργεια σημαντικών δεξιοτήτων, όπως η διεκδικητικότητα, περιορίζοντας έτσι τις πιθανότητες να υποστούν εκφοβισμό και παράλληλα προετοιμάζοντάς τους γενικότερα για την αντιμετώπιση δύσκολων καταστάσεων.  H εκπαίδευση είναι προσαρμοσμένη και για περιπτώσεις παιδιών που ήδη υφίστανται κάποια μορφή εκφοβισμού καθώς περιλαμβάνει τεχνικές διαχείρισης εκφοβιστικών συμπεριφορών και εν γένει δύσκολων καταστάσεων βοηθώντας τα παιδιά να απεγκλωβιστούν από μια δύσκολη κατάσταση και να αποφύγουν να βιώσουν κάτι παρόμοιο στο μέλλον.