Ενημερωτική ημερίδα για τις Α' Βοήθειες

Τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Γυμνασίου Μίκρας είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε ενημερωτική ημερίδα σχετικά με την παροχή Α' Βοηθείων από ειδική διασώστρια - εκπαιδεύτρια των ΕΚΑΒ Θεσσαλονίκης.

Τα θέματα που καλύφθηκαν ήταν: εισαγωγή στις Α' Βοήθειες, κλήση βοήθειας, ενέργειες σε περίπτωση έκτακτων περιστατικών, τροχαία ατυχήματα, πνιγμός, θερμοπληξία, καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), τραυματισμοί στο σχολείο και στο σπίτι και εγκαύματα.

Οι μαθητές/τριες, ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Γυμνασίου Μίκρας ευχαριστούμε θερμά το ΕΚΑΒ Θεσσαλονίκης και ειδικότερα τη διασώστρια κ. Πατουκά Δήμητρα για την πρόσφατη ενημέρωσή μας.