eTwinning 2019 - 2020

Κατά τη σχολική χρονιά 2019 - 2020, μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας συμμετείχαν σε πρόγραμμα eΤwinning STEM, στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας το οποίο διαπραγματεύεται θέματα έρευνας και πειραματισμού.

Η επιλογή προγράμματος STEM βασίστηκε στο σκεπτικό ότι η εποχή μας απαιτεί ενεργούς πολίτες εφοδιασμένους με τις απαραίτητες δεξιότητες.

Οι μαθητές/τριες, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού του μαθήματος της Τεχνολογίας, διερεύνησαν θέματα σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις συνέπειες αυτής. Έτσι, απέκτησαν δεξιότητες επικοινωνίας, επεξεργασίας πληροφοριών, σύνθεσης, μηχανικής. Ακόμη, έμαθαν να συνεργάζονται, ευαισθητοποιήθηκαν σε περιβαλλοντικά ζητήματα μέσω της βιωματικής μάθησης.