Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Βελβεντού - Σιάτιστας!

Στις 5 και 6 Μαρτίου 2018, οι μαθητές/τριες και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των δύο παιδαγωγικών ομάδων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του σχολείου μας, επισκεφτήκαμε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Βελβεντού - Σιάτιστας.

Αρχικά, επισκεφτήκαμε την πανέμορφη Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας και μάθαμε σχετικά με την πλούσια ιστορία και τις σύγχρονες υπηρεσίες που παρέχει στο αναγνωστικό της κοινό.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψή μας στο ΚΠΕ, ενημερωθήκαμε για τη λειτουργία του και για τον σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει η λίμνη του Πολύφυτου για την ευρύτερη περιοχή.

Την επόμενη ημέρα οι δύο παιδαγωγικές ομάδες παρακολουθήσαμε δύο διαφορετικά διήμερα εκπαιδευτικά πρόγραμμα με τίτλους: «Το ταξίδι της μετανάστευσης των πουλιών» και «Εμνήσθην ημερών αρχαίων»