Συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης για το «Χαμόγελο του Παιδιού»

Ενόψει του Πάσχα, ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών του σχολείου μας, αφού έλαβε υπόψη του την έγγραφη πρόσκληση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (https://goo.gl/KVUsVB), αποφάσισε να συμβάλλει ενεργά στο έργο του «Χαμόγελου του Παιδιού», συγκεντρώνοντας τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης. Το σχολείο μας καταβάλλει προσπάθεια ώστε η δράση να πραγματοποιηθεί από κοινού με τα δημοτικά σχολεία της Καρδίας, αναδεικνύοντας τη σημασία της δράσης της σχολικής κοινότητας σε τοπικό επίπεδο.

Ο Εθελοντικός Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού», εκπροσωπώντας τα χιλιάδες παιδιά και τις οικογένειές τους που ζουν στην Ελλάδα και βρίσκονται ή απειλούνται να βρεθούν σε κατάσταση φτώχειας, απευθύνεται σε κάθε πολίτη και φορέα ζητώντας υποστήριξη προκειμένου να συγκεντρωθούν τα απαραίτητα τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης και να καλυφτούν οι βασικές τους ανάγκες.

Σας προσκαλούμε λοιπόν να συμμετέχετε εσείς και τα παιδιά σας στην παραπάνω δράση. Η ευαισθησία και η κινητοποίησή σας θα είναι ζωτικής σημασίας για τη λειτουργία του Οργανισμού και θα αναδείξει την κοινωνική ευαισθησία και την έννοια της προσφοράς, δημιουργώντας παράλληλα συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό περιβάλλον.

Ημερομηνίες συγκέντρωσης τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης: από 20 Μαρτίου 2018 έως 29 Μαρτίου 2018 στον χώρο του 3ου Γυμνασίου Μίκρας.

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:

• Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, λάδι, ρύζι,
  • σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, όσπρια, μέλι,
  • μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες και βρεφικά
  • γάλατα Νο 1 & 2, αλεύρι, ζάχαρη, χυμούς.
  • Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες
  • περιποίησης βρεφών.
  • Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες,
  • οδοντόβουρτσες κ.λ.π..
  • Είδη υγιεινής: σακούλες απορριμμάτων, καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής
  • χρήσης, απορρυπαντικό πλυντηρίου, χλωρίνη κ.λ.π.
  • Είδη οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, λαδόκολλα,
  • αλουμινόχαρτο, διαφανής μεμβράνη.

Τα είδη που συγκεντρώνονται είναι απαραίτητα καθημερινά για κάθε παιδί, φυλάσσονται και διανέμονται απευθείας από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και την εξειδικευμένη ομάδα του Οργανισμού.