Σχολικός και διαδικτυακός εκφοβισμός

Τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2019 στο αμφιθέατρο του Δημοτικού Σχολείου Βασιλικών πραγματοποιείται ομιλία – εκδήλωση με αντικείμενο τον Διαδικτυακό και Σχολικό εκφοβισμό. Η ενημερωτική εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 7 το απόγευμα και θα περιλαμβάνει δύο εισηγήσεις με θέματα:

•  “Διαδικτυακός εκφοβισμός (Cyberbullying) – Πρακτικές αντιμετώπισης με εισηγητή τον Δρ. Δημήτριο Γουδήρα – Καθηγητή Ψυχοπαιδαγωγικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας

•  "Ο σχολικός εκφοβισμός και πως συνδέεται με τη θεωρία του δεσμού προσκόλλησης" με εισηγήτρια την κ.Αικατερίνη Νιζάμη Εκαπαιδευτικό -M.ed. "Συναισθηματικές και συγκινησιακές Δυναμικές στην εκπαίδευση".

Την ενημερωτική εκδήλωση, συνδιοργανώνουν: η Αντιδημαρχία Παιδείας Δια Βίου Μάθησης, Πολιτισμού, Νέας Γενιάς και Κοινωνικής Προστασίας και η Επιτροπή δια Βίου Μάθησης Δημοτικού Συμβουλίου Θέρμης σε συνεργασία με την Ομάδα Εθελοντών Επιμορφωτών ενηλίκων Θέρμης ΚΥ.ΜΑ.