Προγραμματισμός εξετάσεων

Σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ, φέτος οι "γραπτές ανακεφαλαιωτικές προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις διεξάγονται κατ’εξαίρεση λόγω της διενέργειας αυτοδιοικητικών εκλογών, από την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019 έως την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019."

Μαθητής/τρια που απουσιάζει δικαιολογημένα από γραπτή ανακεφαλαιωτική εξέταση λόγω ασθενείας που βεβαιώνεται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις ή λόγω άλλου σοβαρού κωλύματος, που κρίνεται από τον Σύλλογο Διδασκόντων/ουσών ότι συνιστά ανωτέρα βία, με αίτηση του κηδεμόνα που υποβάλλεται στον Διευθυντή του Γυμνασίου, εξετάζεται άλλη ημέρα πριν από την έναρξη της δεύτερης εξεταστικής περιόδου, την οποία ορίζει με απόφασή του ο Σύλλογος των Διδασκόντων/ουσών. Οι εξετάσεις για μαθητές/τριες που απουσίαζαν δικαιολογημένα θα έχουν ολοκληρωθεί έως τη Δευτέρα 10/6

Τα αποτελέσματα της πρώτης εξεταστικής περιόδου θα εκδοθούν το αργότερο μέχρι την Τρίτη 11/6.

Αν υπάρξει δεύτερη εξεταστική περίοδος αυτή θα ξεκινήσει την Πέμπτη 20/6. Τα αποτελέσματα της εν λόγω εξεταστικής περιόδου θα εκδοθούν το αργότερο μέχρι την Τετάρτη 26/6, ώστε να υπάρχει το προβλεπόμενο περιθώριο των δύο εργάσιμων ημερών για αιτήσεις αναβαθμολόγησης.