Δράση αλληλεγγύης και προσφοράς

To  3ο Γυμνάσιο Μίκρας, ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση των Τμημάτων Αγωγής Υγείας της Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με τη Β΄ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης, επιλέγει να ενισχύσει τα 247 παιδιά και τους/τις εφήβους πρόσφυγες που ζουν με τις οικογένειές τους στο Κέντρο Φιλοξενίας του Camp Διαβατών.

Σκοπός της δράσης είναι να κινητοποιήσει τις διευθύνσεις  και τους/τις συναδέλφους των σχολικών μονάδων  που επιθυμούν,  να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές και τις μαθήτριές τους, καθώς επίσης  τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων  ώστε  βοηθήσουν τα παιδιά-πρόσφυγες  να καλύψουν ανάγκες που έχουν και το  διοικητικό και παιδαγωγικό έργο του εκπαιδευτικού προσωπικού του Camp με υλικά και αναλώσιμα που χρειάζεται. Διαβάστε τη λίστα με τα απαραίτητα υλικά.

Η συλλογή των πακέτων θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020.