Δίπλωμα 3ης Ολυμπιακής εβδομάδας 2023

Μαθητές/τριες της Α' τάξης του Σχολείου μας συμμετείχαν στην 3η Ολυμπιακή εβδομάδα με θεματική ενότητα «Γνωρίζω τα Ολυμπιακά αθλήματα-μαθαίνω για τη βιωσιμότητα και τον υγιεινό τρόπο να ζεις».

Οι μαθητές/τριες πραγματοποίησαν ένα πολύ όμορφο διαδικτυακό ταξίδι στον χρόνο και την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, γνώρισαν σπουδαίους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, ξεναγήθηκαν στο Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας, στο Ολυμπιακό Μουσείο της Λωζάνης και στο Ολυμπιακό Μουσείο Αθήνας. Τα παιδιά γιόρτασαν και ανακάλυψαν τις Ολυμπιακές Αξίες, τη φιλία, το σεβασμό, την αριστεία αλλά και τη σύνδεσή τους με τη βιωσιμότητα κυρίως στο πεδίο των σχέσεων τους με τους άλλους ανθρώπους αλλά και οτιδήποτε τα περιβάλλει.