Συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου Μίκρας στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο

τίτλος του 8ου Ευρωπαϊκού Μαθητικού Συνεδρίου στη Ρώμη, στο οποίο συμμετείχαν 15 μαθητές/ήτριες του Σχολείου μας, ήταν «Αθήνα-Ρώμη: Ένα μακραίωνο ταξίδι (509 π.Χ. – Σήμερα). Ιστορία, Πολιτισμός, Κοινωνικοί και Πολιτικοί Θεσμοί, Δημοκρατία». Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε κατά τις ημερομηνίες 26.11.2023 έως 01.12.2023. Ο τίτλος της εισήγησης των μαθητών/τριών του 3ου Γυμνασίου Μίκρας ήταν «Η θέση της γυναίκας στην Αρχαία Ρώμη και στην Αρχαία Αθήνα. Μια αντιπαραβολή». Οι θεματικές ενότητες του συνεδρίου, στις οποίες εμπίπτει η εισήγηση είναι: (α) Καθημερινή ζωή στην Αθήνα του Περικλή και (β) Η ζωή των γυναικών στην Αθήνα και τη Ρώμη. Η συμμετοχή του σχολείου μας στο παρόν συνέδριο είναι εξαιρετικά τιμητική καθώς επιλεγήκαμε από πάρα πολλά σχολεία, τα οποία αιτήθηκαν για τη συμμετοχή τους. Η εμπειρία που αποκόμισαν οι μαθητές/ήτριές μας τόσο λόγω της συμμετοχής τους στο συνέδριο, όσο και λόγω της επίσκεψης πολυάριθμων ιστορικών κτιρίων της πόλης, ήταν μοναδική. Τονίζεται ότι μεγάλο ποσό από τα έξοδα της υλοποίησης της διδακτικής επίσκεψης καλύφθηκε τόσο από τον Δήμο Θέρμης, όσο και από την Ενορία της Καρδίας και ιδιωτικές δωρεές.

Τέλος, η εισήγησή των μαθητών/τριών μας διακρίθηκε και απέσπασε τα θερμότερα θετικά σχόλια από την οργανωτική επιτροπή του Συνεδρίου. Ενώ, την εισήγησή μας θα έχουν την ευκαιρία φορείς και γονείς καθώς και συμμαθητές/ήτριες να απολαύσουν στην εκδήλωσή μας στις 22.12.2023.

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών

Η Διευθύντρια της Σχ. Μονάδας