Δραστηριότητα από το μάθημα της Γεωγραφίας «Προσανατολισμός στο σχολείο μου»

Κατά το μάθημα της Γεωλογίας – Γεωγραφίας της Α’ γυμνασίου (Κεφάλαιο Α1.3) πραγματοποιήθηκε από την καθηγήτρια Dr. Γεωλόγο Άννα Ζερβοπούλου, η δραστηριότητα «Προσανατολισμός στο σχολείο μου». Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες των 5 ατόμων και κάθε ομάδα όρισε έναν αρχηγό. Ο αρχηγός πήρε τις οδηγίες που κάθε ομάδας έπρεπε να εκτελέσει και επιμέρισε τις εργασίες. Ένας μαθητής ανέλαβε την χρήση της πυξίδας και κάποιος άλλος τις μετρήσεις με τον χάρακα.  Κατά την διάρκεια της δραστηριότητας αυτής οι μαθητές μαθαίνουν για αρχή, να παρατηρούν και να διαβάζουν έναν χάρτη μιας πολύ γνωστής τους περιοχής, όπως είναι το σχολείο τους. Να βρίσκουν τα στοιχεία εκείνα στον χάρτη που θα τους χρειαστούν όπως είναι η κλίμακα και η πυξίδα. Εκτελώντας τις οδηγίες (απαντώντας στις ερωτήσεις) μαθαίνουν να προσανατολίζονται χρησιμοποιώντας την πυξίδα αλλά και τον χάρτη τους. Αυτό τους δίνει αυτοπεποίθηση να αντιληφθούν γενικότερα τον προσανατολισμό και να μπορέσουν να βρουν τη σωστή διαδρομή. Με τη βοήθεια της κλίμακας που έχει ο χάρτης τους, μαθαίνουν να μετράνε τις αποστάσεις που τους ζητούνται στις οδηγίες και να συμπληρώνουν το φυλλάδιο που τους δόθηκε. Έτσι αντιλαμβάνονται την κλίμακα σε σχέση με την πραγματική ζωή και μπορούν να συγκρίνουν διάφορες μεθόδους μετρήσεων (χάρακας, βήματα). Με την όλη διαδικασία οι μαθητές μαθαίνουν να οργανώνουν τη δουλειά τους, να συνεργάζονται και να πράττουν ομαδικά στο σχολείο τους για την διεκπεραίωση μίας εργασίας.